Місто: Полтава
Напрям діяльності: Благоустрій, Містобудування і архітектура, Транспорт
Рівень діяльності: Локальна
Рік заснування: 2014
Веб-сайт: http://citylab.org.ua/
Facebook: https://www.facebook.com/citylabpoltava/
Ми прагнемо привернути увагу громади та політиків до питання розбудови Полтави як міста, зручного для життя та змінити ціннісні підходи у розвитку міського середовища, з урахуванням європейського досвіду і стандартів, що були перевірені роками.
Історія CityLab бере початок у травні 2014 року. Тоді шість молодих архітекторів об'єдналися, щоб попрацювати над проектом реновації Полтавського Петровського кадетського корпусу – історичної будівлі, частини унікального архітектурного ансамблю в самому центрі Полтави, яка перебуває в занедбаному, аварійному стані. Після закінчення роботи вони вирішили не зупинятися на досягнутому, і створили громадську ініціативу під назвою CityLab, яка б продовжила займатися проблемами міста.
Місія організації: сприяти сталому розвитку Полтави та інших міст України, підвищувати рівень комфорту в них.
Цілі організації:
• Розробка і реалізація конкретних проектів у сфері міського планування, благоустрою міста.
• Створення ефективних механізмів для взаємодії мешканців міста, місцевих органів влади, громадських організацій, бізнесу, а також експертів в області міського розвитку.
• Поширення та популяризація прогресивних ідей в сферах міського планування, організації соціально-культурного життя, сучасних технологій, освіти.
Напрями діяльності:
• Поширення і публікація інформації на актуальні теми в сферах міського планування, організації соціально-культурного життя, сучасних технологій, освіти. Донесення ідеї залежності якості життя в місті від його соціальної та просторової структури.
• Проведення лекцій, публічних дискусій, воркшопів та інших заходів, які носять освітній характер. Вивчення світового досвіду в галузі організації міського життя.
• Організація різних заходів: форумів, конференцій, відкритих дискусій, круглих столів; майданчиків для діалогу та зворотного зв'язку. Залучення громадян та авторитетних експертів до обговорення суспільного життя в місті.
• Пошук та залучення експертів, професіоналів у різних сферах, забезпечення ефективної міждисциплінарної роботи, створення міцних зв'язків між усіма учасниками міського життя і міського розвитку.
• Проведення досліджень, збір та аналіз даних, необхідних для якісного міського планування та подальшої реалізації проектів.
• Розробка концептів і проектних пропозицій для реалізації конкретних проектів і вирішення наявних проблем галузі міського планування, благоустрою міста.
• Розробка проектної документації, організація робіт, пошук виконавців для реалізації конкретних проектів у сфері міського планування, благоустрою міста.
• Сприяння міського планування на тривалий термін, розробка стратегії сталого розвитку міста.
• Виконання консультативних робіт за напрямками міського розвитку.
• Посильний контроль над керуванням і просторовим розвитком міста.
Напрям «Урбаністичні дослідження»
Воркшоп «Комфортне місто»
Дата: 20 вересня – 4 жовтня 2014
Мета: демонстрація наявних проблем міста та потенційних можливостей для його розвитку з точки зору організації соціальної та просторової структури; заохочення ініціативних жителів міста до співпраці та реальних дій.
Напрями роботи груп:
- Публічні простори у місті (парки, сквери, площі, алеї, дитячі та спортивні майданчики, мертві зони).
- Пішохідний простір.
- Велоінфраструктура.
- Громадський транспорт.
- Візуальна складова міста.
Учасники: 35 осіб, віком від 16 до 35 років.
Результат: залучення молодих людей до участі у дослідженні проблем міста, пошуку концептуальних рішень по кожному з напрямів роботи; результати групової роботи були презентовані і обговорені публічно.
Напрям «Публічні простори»
Розробка проекту реорганізації колишньої площі Леніна
Дата: травень 2014
Мета: вшанування пам’яті Небесної Сотні (загиблих під час подій Революції гідності 2013-2014 років), запроектувати комфортний та відкритий громадський простір, одночасно змінивши підхід до вшанування пам’яті загиблих, зруйнувати старі асоціації з колишньою площею імені Леніна, переосмислити роль ділянки у системі міста.
Учасники: Д. Козиренко, М. Лисогора, М. Іщенко, К. Чебіна, О. Ночовний (члени організації)
Результати: залучення молодих архітекторів до участі у формуванні сучасного архітектурного обличчя міста. У серпні 2014 року проект брав участь у конкурсі на кращу ескіз-ідею пам’ятного знаку героям Майдану і отримав у ньому перемогу, але реалізація проекту з низки причин стала неможливою.
Проект: Твій простір: ревіталізація неактивного громадського простору силами громади міста
Дата: 1 липня – 31 листопада 2016
Мета проекту: налагодити тісну співпрацю та комунікацію на локальному рівні між стейкхолдерами, а також залучити громаду Полтави до створення та облаштування нового громадського простору на місці ділянки, що зараз активно не використовується.
Загальний бюджет: 93 975 гривень
Донор: Міжнародний фонд «Відродження».
Проект «Твій простір»
Дата: квітень – жовтень 2017
Мета проекту: подальше облаштування та розвиток нового громадського простору міста.
Загальний бюджет: 50 000 гривень
Донор: ГО «Нова Полтава» (в рамках конкурсу міських грантів)
Напрям «Реновація Кадетського корпусу»
Розробка концептуального проекту реновації Петровського Полтавського кадетського корпусу
Дата: початок проекту — травень 2014
Мета: сприяння якнайшвидшій ревіталізації покинутої історичної будівлі в самому центрі міста та створенню у її стінах міського соціально-культурного центру.
Учасники: Д. Козиренко, М. Лисогора, М. Іщенко, К. Чебіна, О. Ночовний, А. Гусєв, М. Кобзар, Д. Верьовкін (члени організації)
Результат: розробка проектної пропозиції ревіталізації будівлі Кадетського корпусу та її демонстрація на різних міський заходах; розробка механізму участі і контролю громадськості у створенні нового соціально-культурного центру та налагодження взаємозв'язків громадськості, бізнесу, влади та професіоналів, для яких інтереси громади є пріоритетними.
Презентація концептуального проекту реновації будівлі Петровського Полтавського кадетського корпусу
Дата: 1 лютого 2015
Мета: сприяння якнайшвидшій ревіталізації покинутої історичної будівлі в самому центрі міста та створенню у її стінах міського соціально-культурного центру та демонстрація владі небайдужості громадської спільноти до проблеми збереження пам’ятки архітектури.
Учасники: 110 відвідувачів
Результат: залучення громади міста до публічного обговорення проблеми відновлення Кадетського корпусу, об’єднання зусиль та взаємодія представників обласної влади, експертів, громадських активістів та всіх небайдужих громадян. На зустрічі було презентовано концептуальний проект реновації будівлі від урбан-платформи CityLab, продемонстровано аналіз закордонного досвіду реновації аналогічних об’єктів, а також запропоновано план дій на найближчий період.
Напрям «Розвиток велотранспорту»
Проект «Полтава велосипедна»
Опис проблеми: низький рівень активного використання велотранспорту жителями Полтави і недостатнє залучення і вплив жителів міста на формування загального міського простору, зокрема, планування майбутньої веломережі. Крім того, розрізненість велоспільноти міста негативно впливає на ефективність діяльності кожної окремої громадської організації.
Мета проекту: залучення громадськості міста Полтави до розробки і обговорення Концепції розвитку велоінфраструктури міста Полтава, налагодження співпраці з місцевою владою в сфері велосіпедизаціі і збільшення кількості активних велосипедистів шляхом популяризації велосипеда як зручного щоденного транспортного засобу.
Тривалість проекту 1 березня — 30 листопада 2015
Загальний бюджет: 48 470 гривень
Донор: міська молодіжна громадська організація «Центр соціальних та ділових ініціатив» (Яремче, Івано-Франківська область) в рамках проекту «Розвиток велотранспорту на благо громад», що фінансується Комісією Європейського Союзу.
Результат:
- розроблена та затверджена на сесії Міської ради Концепцію розвитку велоінфраструктури міста Полтава. До процесу розробки залучені представники місцевої велоспільноти, структурних підрозділів Полтавської міської ради та експерт із транспортного планування. Налагоджено діалог і співробітництво між активістами та представниками місцевих органів влади шляхом створення Робочої групи з питань велотранспорту;
- проведено дослідження міського велосипедного трафіку силами 35 волонтерів, які витратили в цілому 156 годин роботи, щоб допомогти проекту.
- проведення «Велошколи», за 6 місяців 9 тренерів-волонтерів провели 13 майстер-класів (індивідуальні та групові заняття) по 4-х напрямках / темах, які відвідали 133 учасники;
- налагоджені дружні партнерські відносини і співробітництво на місцевому рівні з 15 організаціями, установами, бізнесом, установами освіти і культури;
- організовано 2 акції «Велосипедом на роботу», які популяризують велотранспорт; крім того, Полтава вперше на офіційному рівні приєдналася до всесвітньої кампанії Європейський тиждень мобільності, в рамках якої в місті було проведено 6 заходів;
- проведено громадську кампанію «Я за велосипед» серед кандидатів до міської ради і на посаду мера на місцевих виборах 2015;
- напрацьована база контактів для інформаційної розсилки новин, а також база контактів журналістів місцевих та національних ЗМІ.