У процесі розвитку громадянського суспільства для міських органів важливо не втратити своїх позицій і продовжувати тримати руку на пульсі змін.
В рамках стажування в Аналітичному центрі CEDOS у 2015-2016 роках в межах «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів України», яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів та за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні Лілія Лаврук (Ковшун) підібрала кілька інструментів, які дозволяють співпрацювати органам влади та громаді, консультуватися та інформувати одне одного про свої дії.
Читайте також:
Інструменти партисипації. Об’єднання спільноти
Інструменти партисипації. Натхнення спільноти на дії
1. Консенсусна конференція
Consensus Conference
Конференція, на якій спілкування містян з різних соціальних груп та експертів дозволяє прийняти найбільш комфортне для всіх рішення.
Методологія. Конференція складається з двох етапів. На першому експерти та учасники зі спільноти обговорюють теми в маленьких групах, де кожен може висловитися, поставити питання та запропонувати вирішення. Кожна з таких груп повинна дійти до консенсусу і підготувати спільну презентацію з результатами свого діалогу. На другому етапі, куди запрошені широка громадськість, журналісти та представники органів влади, групи презентують їм свої напрацювання.
Приклад. Вперше Консенсусна конференція була проведена в Данії у 1980 році. Більше про інструмент, переваги і вади його застосування можна прочитати тут.
Ресурси. Час: від 6 тижнів до 6 місяців. Два приміщення: одне з необхідною кількістю кімнат, а інше — зала для презентації результатів. Це досить витратний фінансово інструмент, обов’язково необхідні досвідчені організатори та медіатори, які слідкуватимуть за тим, щоб рішення в групах не приймались виключно експертами.
Учасниці та учасники. На першому етапі в одній групі 10 — 30 людей, на другому — кілька сотень.
2. Дорадче опитування
Deliberative polling
Інструмент, який дозволяє вплинути на громадську думку та побачити її зміну в експериментальний спосіб.
Методологія. Вибірка громадян проходить опитування стосовно певної проблеми; потім їх запрошують на кількаденне обговорення цієї ж проблеми з політиками, експертами та громадськими діячами. Після обговорення вони проходять те саме опитування. Дуже дієво, коли опитування проводиться під час Консенсусної конференції.
Приклад. Дорадче опитування активно розвивається у США, зокрема, в рамках ініціативи What`s Next California? та за підтримки Центру Дорадчої демократії при Стенфордському університеті. Також у США розробили інструмент PICOLA, який дозволяє проводити дорадчі опитування он-лайн.
Ресурси. Одна зустріч триває вікенд, з анкетуванням до і після — близько тижня.
Учасниці та учасники. Кілька сотень учасників, довільний відбір, бажана репрезентація.
3. Відкритий офіс
Open Hours
Години вільного відвідування органів влади або спеціальні офіси для комунікації між органами влади і спільнотою.
Методологія. Існує два варіанти. Перший — стаціонарний Відкритий офіс, який надає консультації громадянам. Може бути офісом розвитку певного району, де представлена інформації про міські проекти, які стосуються цього району. Другий варіант — періодичні Відкриті години в приймальні депутата або іншого державного чи муніципального службовця. Важливо, що в обох варіантах інструмент передбачає зустріч громадянина і компетентної особи віч-на-віч, офлайн.
Ресурси. Комфортне приміщення, робочий час службовців.
Учасниці та учасники. Відвідування вільне, обмеження можуть застосовуватися лише з питань безпеки.
4. Громадська панель
Citizen Reference Panel
Дорадчий орган, створений з громадян, який консультує депутатів або службовців в питаннях міської політики.
Методологія. Групи учасників збираються кілька разів на рік (найкраще — 4 рази), щоб обговорити важливі політичні питання та запропонувати стейкхолдерам зміни. Періодично склад учасників змінюється повністю, можна навіть щоб кожна зустріч відбувалася з залученням нових людей. Перед зустріччю учасникам надається необхідна інформація, щоби вони могли ретельно підготуватися. Після закінченню зустрічі, учасники висловлюють свої думки шляхом таємного опитування. Іноді консультації проводяться електроною поштою (в цьому випадку, це трохи інший тип інструменту, оскільки на громадянина не впливає позиція групи, натомість можуть вплинути рідні чи знайомі). Поради Громадянської панелі не є обов’язковими для виконання, але можуть бути важливим джерелом інформації про проблеми та потреби громадян.
Приклад. Громадська Асамблея в Канаді, яка застосувала принцип Громадянської панелі для організації місцевих виборів.
Ресурси. Одна зустріч триває 8 годин, повторюється кілька разів на рік, повинна проходити у просторому приміщенні.
Учасниці та учасники. Особливістю цього інструменту є те, що учасники обираються шляхом проведення «громадської лотереї» — уряд розсилає листи-запрошення усім мешканцям міста і дає певний час на те, щоби зацікавлені громадяни відгукнулися на пропозицію співпраці. З тих, хто відповів на листа позитивно, проводиться жеребкування. Одна група — це 24-54 учасники, які репрезентують населення певної території.