«Постійне/тимчасове»: короткий фільм про реконструкцію Поштової площі

ПРОСТОРИ

29 вересня 2015

Олексій Биков

Максим Попов

Петро Баранов

Вже більше трьох років люди позбавлені можливості комфортного проходу через Поштову площу до Колони Магдебурзького права і Паркового мосту на Труханів острів. За цей час змінилося чотири голови КМДА, Поштова площа була «відкрита після реконструкції» шість разів. 

Олексій Биков і Петро Баранов зняли короткий документальний фільм, присвяченій цій проблемі. Максим Попов написав до нього передмову.

 

Рухаючись містом, ми краще відчуваємо ритм часу і простору. В контексті міста рух залишається константою, водночас як суб'єкти цього руху, суб'єкти еволюції міста змінюють один одного і тому – тимчасові.

Фільм «Постійне/тимчасове» присвячений проблемі міського середовища, яке постає моделлю суспільних відносин і наслідком стосунків між людьми. Відомо, що будь-який предмет, будинок, район, місто, держава – це матеріальне втілення людських стосунків. Ця теза правильна на міському рівні: дорожні затори, занедбаність публічного простору, приватизація міських рекреаційних зон – це лише похідні від суспільних відносин. Отже, автори «Постійне/тимчасове» розкривають абсурд косметичних змін і водночас указують на необхідність зміни самої моделі наших відносин.

У центрі сюжету – сходи – метафора суспільних процесів в Україні. Ці сходи працюють і як пішохідний перехід на Поштовій площі, по якому за день проходять сотні людей. Це тимчасовий перехід, він необхідний, аби люди з Поштової площі та Володимирського узвозу дісталися набережної. Площа на реконструкції: вирито котлован, працює техніка. З велосипедами, дитячими візочками і просто сумками, перехожі долають ці сходи: зверху донизу, знизу – доверху. Дехто не помічає цих проблем через спілкування із супутником, у декого виникають проблеми за віком, хтось зупиняється, аби дати рух людині з велосипедом чи дитячим візочком, а хтось просто спостерігає за будівництвом.

Відбувається зміна. Змінюється колір огорожі сходів – вони тепер пофарбовані в кольори прапору, але проблема руху залишається. Через неспроможність (або небажання) розв’язати проблему, їй надається символічне значення. Сходи набувають додаткової функції – патріотичної. Замість вирішення проблеми, змінюється підхід до неї.

Сьогодні в українському суспільстві соціальна напруга така саме висока, як інтенсивність руху сходами. Державна пропаганда захлинається від патріотизму, втім влада не приймає якісних рішень, пересуваючи проблему в зону символічного. На Майдані люди усвідомили, що здатні міняти владу без виборів, сьогодні ж зміни накопичуються і формують передумови нового Майдану. Постає питання: що залишиться тимчасовим, а що постійним – суспільний процес або його форма – сходи?

ПОДІЛИТИСЬ

Twitter share blue Fb share blue G share blue Vk share blue

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ